Skip to main content

NLCGA Competition Results 2018

click here for photo gallery
   
COUNTY CHAMPIONSHIP CHAMPIONSHIP DAY 1 SENIOR CHAMPIONSHIP
Champion - Amelia


Jo Ashmore - Senior Champion 
 Champion:  Amelia Williamson (Royal Cromer)
 Runner-up: Tiffany Mills (Ryston Park)

Lady Betty Trafford 36 Hole Scratch Cup:     Amelia Williamson  (Royal Cromer)  81+72 - 153

Hannaford 36 Hole Handicap Cup:  Mary Wilson (Kings Lynn)          172-24-148
Phillip-Oppenheimer Team Trophy:   Kings Lynn
Qualifying Scores 
Matchplay Results
Senior Championship Salver:  Jo Ashmore   83 (Barnham Broom) 
Runner-Up:  Kath Malvern  (Thetford)  85
3rd Scratch:  Sue Meadows (Hunstanton) 85
Hcap Trophy:  Sue Hosking 86-11-75 Eaton
2nd Hcap:   Gill Mcleod 94-17-77
3rd Hcap:    Ann Lockhart (Eaton) 88-11-77
Mackinnon Trophy:   Sue Meadows
 CSS:  78     Full Results
DIVISION 2 DIVISION 3 DIVISION 4
Judy Curtis - Div2 Cup Winner with Royal Cromer Team Winners & Cty President  
Nell Bailey - Div3 winner 
Div 4 Winners 
Handicap Cup:  Judy Curtis (Kings Lynn)  87-16-71
2nd Hcap:  Jessican Warner () 89-16-73
3rd Hcap:  Carole Davidson () 93-20-73
 4th Hcap:  Gill McLeod () 90-17-73
 Bullard Team Shield:  Royal Cromer (Gill Storey, Gill Mcleod, Sharon Yenson)  
 Scratch Cup:  Judy Curtis 
 CSS:   73  
Full Results 
 
Winner: Nell Bailey (Hunstanton) 42pts
2nd - Julie Banks (Barnham Broom) 41pts
3rd - Vicki Smith (Thetford) 37pts
4th - Alyson Smith (Hunstanton) 37pts
5th - Jo Drew (Spowston) 37pts

Team Shield: Hunstanton (Nell Bailey, Alyson Wise & Julie Smith) 79pts
                  Full Results
Rampie Bowl:  Shirley Davis (Mundesley ) 39pts
2nd - Sandra Spink (Sheringham) 39pts
3rd -  Sharon Page (The Links) 38pts
Gillieson Team Trophy: -  Sheringham (Christine Whyman, Sandra Spink) 76pts

CSS:     71                   Full Results


COUNTY MEDAL BRISTER SALVER COUNTY FOURSOMES
 

 
Nett Salver:  Jennifer Aston (Bawburgh) 
 Gross Salver:  Jess Dixon (Thetford) 
2nd Hcap:   Hope Neild (Royal Norwich)
3rd Hcap:   Karen Young (Eaton)
4th Hcap:   Sue Henderson
5th Hcap:  
 CSS: 
 
Brister Salver -  Jess Dixon

N Bailey & J Smith (Hunstanton)  28pts
Earlham Handicap Cup:  Jo Ashmore & Pam Whitehead (Barnham Broom) 65pts
Johnson Scratch Salver:  Karen Young & Tracey Williamson (Eaton & Royal Cromer) 51pts
2nd Hcap: Jane England & Lou Patrick (Hunstanton) 65pts
3rd Hcap:  S Hosking & J Gurney-Read (Eaton & Royal Cromer)  63pts
4th Hcap: V Warner & T Burton (Barnham Broom) 61pts
Best AM:  N Bailey & J Smith (Hunstanton)  34pts
Best PM: S Caws & P Taylor (Thetford & Ryston Park)35pts
 Full Scores
CARRICK CUP  GILLIESON CUP  COUNTY AM-AM

 
 
Carrick Cup Winners:  Thetford (Jess Dixon & Kath Malvern)
Runners-up::  Royal Cromer (Tracey Williamson & Sue Roe)
 Gillieson Winners:   Dunston Hall  2/1
 Runners-up:   Barnham Broom
Winners: Tiffany Mills (Ryston Park), Teresa Tarrant, Linda Asker, Sheena Perry (Barnham Broom)   85pts
2nd:  Carol Delf (Yarmouth), Sue Hoskin (Eaton), Jane Gurney & Sue Wilkinson (Royal Cromer)   81pts ocb

3rd:  Clare Anderson (Costessey Park), Jules Hutchinson & Carolyn Fildes (Royal Norwich), Penny Lamb (Barnham Broom)

4th:  Sharon Black (Dunston Hall), Avril Carey, Bev Bennett, Jill Devlin (Barnham Broom)
5th: Ros Wilkinson (Eaton), Angela Loveday (Royal Norwich), Wendy Johnson & Karen Woodrow (Barnham Broom)

YOUNG CUP DIAMOND KNOCKOUT COUNTY WALTZ


 


Winners (Right):  Middleton Hall (Poppy Beales & Truda Foster)
Runner-up (Left):  Barnham Broom (Jeni Brown & Sue Lang)
Winners:  Hunstanton Golf Club
 Runner-up: Eaton 
Winners:  Sue Hosking, Jane Gurney-Read, Sharon Yenson, Sue Roe  (Eaton/Royal Cromer) 83pts
 2nd:     Ann Lockhart, Ros Wilkinson, Julie Hart, Jane Windsworth  (Eaton)  80pts
Results

Golf in Norfolk
(Find a club near you)

Norfolk Golf Union

Sponsors of the County Championship



Norfolk Veteran Ladies' Golf Society

 
  Copyright © Norfolk Ladies County Golf Association. All Rights Reserved. Privacy Policy Cookie Policy Site Map

Website by Activ Web Design